JENERATÖR NEDİR
X

JENERATÖR NEDİR.

Jeneratör Nedir?
Jeneratör, alternatör ve motorlardan meydana gelen parçaların birleşmesiyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistemdir. Hayatımızda yaygınlık gösteren sistemler içerisinde örneklendirmelere tabii tutulabilen jeneratörler, kimyasal enerjilerin elektrik  enerjisine dönüştürülmesine veya ışık hücrelerini fotoelektrik sistemine dönüştüren elektrik sistemlerine örnek gösterilebilmektedir.
         Jeneratör insan hayatı için çok önemli noktayı tetiklemekle görevli cihazdır 
Hastanelerde ve elektriğin kesilmemesi gereken durumlarda sıklıkla kullanılan ikinci alternatifler arasında da yerlerini alabiliyorlar. Dinamo ismi verilen elektromanyetik jeneratörler de bulunan bobin, manyetik alan içinde indüksiyon çizgilerini keserek hareketlerini sürdürmektedir. 
Elektrostatik enerjilerde ise elektrostatik indüksiyon veya sürtünmeyle elde edilen zıt elektrikli yüklerin bölünerek harcanmasıdır

jeneratörjeneratörjeneratör 

   Jeneratörler Nasıl Çalışır?
      Jeneratörlerin çalışma prensipleri Faraday yasasına dayanmaktadır. Tel bobinleri üzerinde çevrilmiş olan manyetik akım çizgi sayılarında değişiklik gösterildiği an bobinde değişim akım sayısına orantılı şekilde elektromotor kuvvet meydana getirir. Her elektrik sisteminde ve 
mühendislik işlemlerinde olduğu gibi Jeneratörlerde de matematiksel çözümler meydana geliyor. Dinamolarda meydana gelen elektromanyetik indüksiyon akımı, mıknatıs bir alan içerisindeyken hareket ettirilmesiyle oluşur. Yani bobin N ve S kutupları arasında dönerek bir alan oluşturur, bu alan da alternatif gerilimi oluşturacaktır.
Jeneratörler, elektrik motorlar gibi çalışmaktadırlar. Tek farkları elektrik motorlarının tersi şeklinde çalışmalarıdır. Yani enerji tüketecek yönde değil, üretecek şekilde çalışmaktadır. Burada önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu da eksenin dönme hızıdır. Çünkü dönme hızı akımın büyüklüğünü etkilemektedir. Üretilen gerilim de fırça, bakır gibi dilimlerle dışarıya alınır. 
Böylelikle dışarıya alınan gerilim bir elektrik alete bağlandığında bunu çalıştıracaktır.
Jeneratör Üretimleri Nasıl Sağlanır?
      Jeneratör imalatları kullanılacak bölümlere göre farklı ölçülerde üretilmektedir. Küçük akımlarla elektrik enerjisini sağlayabilen veya yüksek güç kapasitesi sayesinde büyük bir alanın elektrik ihtiyacını kısa süreliğine karşılayabilen yedek sistemler alternatif akım ile üretilen dinamo ismi verilen sistemlere denilmektedir. Elektrik malzemelerin üretimlerinde dikkat edilmesi gereken temel nokta AC akım veya DC akım şeklinde üretimin gerçekleştirilmesidir.
Jeneratörlerinde üretiminde bu kurallar geçerliliğini koruyarak imalat aşamalarını tamamlıyorlar. 
Fakat her ne kadar farklı elektrik enerjilerini sağlayan biçimde üretimleri gerçekleştirilse dahil sistemlerin kurulum ve işlem yapma hacimleri aynı şekildedir. Sadece makinelerin üzerinde bulunan tasarım ve güç konuları farklılık gösterebiliyor. Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine 
dönüştüren jeneratörler iki çeşittir. Bunlar; Alternatif akım AC ve Doğru akım DC jeneratörleridir.
En Çok Tercih Edilen Elektrik Akımı Hangisidir?
Günümüzde büyük bir yaygınlıkla dünya genelinde kullanılan elektrik AC akımıdır. Aynı şekilde de elektrik üretimlerinde de kullanımları yaygınlık gösteren AC jeneratörlerine verilen genel isim alternatördür. Alternatörler sağlamış oldukları senkron makineleri sayesinde su ve buhar gücünden elektrik üretimlerin ortaya çıkmasına aracılık ediyor. Barajlarda elde edilen elektriklerin dağıtım ve depolama işlemlerini de yapan jeneratörlerdir. Çünkü bu trafolar sayesinde elektrik akımları yükseltilebiliyor veya düşürülebilmektedir.  
Kolay kontrol edilebilmesinden dolayı tercih edilen bu elektrik sistemleri uzun bölümlere erişmesi sağlanmak istendiğinde yüksek voltajlarla gönderilirken yerleşim yerlere kullanılması için düşük voltajlarla gönderim sağlayabiliyorlar. Jeneratörlerin çıkış tarihi 1880’de Thomas Edison’un elektriği icat etmesinden sonra ortaya çıkmıştır.
Jeneratör Seçimi Kriterleri
Jeneratörlerin seçimi için kriterler vardır. Bunlar; 
Jeneratörün gerilimi, frekansı ve faz sayısı

Jeneratörün kullanılacağı coğrafi ve fiziksel koşullar
İzin verilen adım gerilim ve frekans düşümü
Yük karakteristiği
Kullanım şekillerine göre jeneratör kontrol şekilleri

Jeneratör grubunun gerilimi, kullanıldığı ülke normlarına, yapılacak olan uygulamada ihtiyaç duyulan gerilim seviyesine göre belirlenmektedir. Ayrıca yine frekans da 50/60 Hz veya spesifik uygulamalarda (havaalanı vb. ) 400Hz olarak belirlenebilmektedir.
Jeneratörlerin kullanılacağı coğrafi koşullar;
Yükseklik ve Sıcaklık
Jeneratörlerin çalışacağı ortamdaki yükseklik/sıcaklık değerleri çıkış gücünü direk etkilemektedir. Kullanılacak olan jeneratörlerin yükseklik ve sıcaklık için ayrı güç düşümü eğrileri vardır. Bu eğriler alternatör ve motor için ayrı ayrı düşünülmelidir.
Nem
Ayrıca jeneratörün kullanılacağı bölgedeki nem oranı da özellikle doğal emişli içten yanmalı motorların gücünde büyük etki yapmakta olup, turboşarjlı motorlarda ise ihmal edilebilecek düzeylerdedir. Jeneratörlerin kullanılacağı fiziksel koşullar ise;
Jeneratör kullanılacağı mahal, iç ya da dış ortam jeneratör grubunun koruma kabinli veya kabinsiz olmasını belirlemektedir. Jeneratör grubunun ortama vermiş olduğu gürültünün önem derecesine göre ise ses izolasyon kabinli ya da özel konteynır kabinli olmasını belirlemektedir.
İzin verilen maksimum adım gerilim düşümü;
Beslenilmesi istenilen yüklerin karakteri ile ilgili bir parametredir. Beslenilen yükler kimi zaman bir banka, kimi zaman fabrika, kimi zamanda ev veya bir hastane olabilir. 
Gerilim düşümünün az istenildiği yerlerde jeneratör büyük olacak şekilde seçilmelidir. 
Aksi halde jeneratörün beslediği hat üzerinde gerilim düşümü nedeni ile kullanılan cihazlarda kalıcı hasarlar olabilir.
İzin verilen maksimum adım frekans düşümü;
Maksimum müsaade edilen gerilim düşümü ile benzer mantık çerçevesindedir. Beslenilen yüke ve ilk adımda alınması istenilen yük miktarı burada en önemli faktördür. 
Motor üreticileri, kataloglarında ISO 8528- 5 standardında belirtilmiş olan çalışma sınıflarına uygun olarak değer belirtmektedirler. Jeneratör seçimi yapılırken bu değerler göz önünde tutulmalıdır.
jeneratörlerin etiket değerleri belirlenirken standart referans koşulları ISO 8528-1 standardına göre; Toplam barometrik basınç (pr): 100 kPa
Ortam hava sıcaklığı: 25 °C (298 K)  Bağıl nem (Ør): 30 % dir Jeneratörler etiketlerindeki çıkış gücünü bu şartlar altında verirler.
Referans koşulların değişimi ve diğer bazı nfaktörlerin (yükseklik, havalandırma, yakıt sıcaklığı, toz, vs) etkisi ile çıkış gücü değişebilir.
Yük karakteristiği;
Jeneratör seçimindeki önemli etkenlerin başında gelmektedir. Yük denilince; Isıtma ve Havalandırma, Aydınlatma, Elektrik Motorları, Elektrikli Makinalar, Lineer Olmayan Yükler şeklinde sınıflandırabiliriz. Özellikle yüksek kalkış akımına ihtiyaç duyan elektrik motorları, civa buharlı vb. ampuller, sistemde harmonik yaratan UPS, invertör gibi tristör tetiklemeli güç elektroniği elemanları, aşırı kapasitif yükler, jeneratör seçiminde etkin rol oynamaktadırlar. 
Ayrıca jeneratörün minimum yük değeri de sağlıklı bir jeneratör sistemi için önemlidir. Örnek verecek olursak dizel motorlu bir jeneratörde %30 yükün altında uzun süreli çalışması dizel motorun turboşarj ünitesinde, yanma odası ve supap sisteminde kurum kaynaklı hasar 
meydana getirecektir. Bu sebepledir ki jeneratör seçimi yapılırken çok küçük ya da çok büyük jeneratör seçimi doğru değildir. Yukarıda da belirtildiği üzere pek çok kriterin önem arz ettiği  jeneratör seçimi yanlış yapıldığında ya çok yüklü maliyetlere katlanılarak yenilenmesi ya da 
belirli yüklerin kısıtlanması sonucu eldeki jeneratörün değerlendirilmesi ile son bulur.

Kaynak:teknolojiprojeleri.com

 

Etiketleri:MSJ jENERATÖR - İzmir de, Manisa da, Aydın da, Denizli de, Uşak da, Afyon da, Balıkesir de, Çanakkale de, Bursa da, Muğla da jeneratör, jeneratör servis hizmetleri vermektedir. <<ÖZEL>> (Aksa jeneratör, antor jeneratör,atimax jeneratör, attla jeneratör, black decker jeneratör, cat jeneratör, daewoo jeneratör, emsa jeneratör, federal jeneratör, ford jeneratör, genpower jeneratör, güçbir jeneratör,hecht jeneratör, honda jeneratör, hyundai jeneratör,kama jeneratör, kl jeneratör, palmera,perkins jeneratör, saro jeneratör, solax power jeneratör, stanley jeneratör, teksan jeneratör), başta olmak üzere tüm markalarda kiralık jeneratör, satılık jeneratör, 2. el jeneratör, jeneratör servis hizmetleri vermekteyiz. , Benzinli jeneratör, dizel jeneratör, jeneratör teknik servis, aksa, genpower, servis bakım,# jeneratör,alım, #jeneratör satım,jeneratör satan, kiralayan, firmalar, jeneratör servisleri, jeneratör firmaları

JENERATÖR NEDİR

JENERATÖR NEDİR

It is overdue for this module! Please purchase a license.

JENERATÖR HAKKINDA

JENERATÖR NEDİR?
Elektrik enerjisi üreten araç. Genellikle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren dinamo gibi araçlar birer jeneratörse de bu terim daha çok içten yanmalı motorlar aracılığıyla elektrik enerjisi üreten makineler için kullanılır. Bu tür jeneratörler elektrojen grubu olarak da adlandırılır. Uygulamada daha çok benzin ya da motorinle çalışan içten yanmalı motorlardan hareket alan jeneratörler kullanılır. Motorun sağladığı mekanik enerji bir alternatör tarafından alternatif akıma dönüştürülür. Motora dinamo bağlandığı takdirde doğru akım üretilir. Küçük işyerleri ya da evlerin elektrik ihtiyacını 5 kw.a kadar olan küçük jeneratörler karşılayabilir. Büyük sanayi kuruluşları için ya da şehir şebekesini beslemek için çok daha büyük (2.000 kw.a kadar) jeneratörler kullanılır. Jeneratörler genellikle aydınlatma ya da sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını karşılamakta kullanılan ve şebeke gerilimini sağlayan araçlardır. 
jeneratör kimyasal enerjiyi (benzin, mazot, doğalgaz)elektrik enerjisine çeviren,temel olartak alternatör ve motordan oluşan bir sistemdir.
jeneratör seti motor ve alternatörden oluşur. Motor mekanik güç üretir(kW) 
Alternatör mekanik gücü elektriksel güce çevirir (kVA) Motorlar yük ihtiyacını karşılayacak mekanik güce göre ,alternatör ise maksimum görünür gücü sağlayacak şekilde boyutlandırılır 
Günümüzde en çok tercih edilen jeneratör tipleri endüstriyel dizel motorlu jeneratörler ve portatif tip küçük jeneratörlerdir. Endüstriyel tip jeneratörler, 24 saat boyunca sürekli olarak kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışma prensibine sahiptir. Portatif jeneratörler ise genellikle 3-5 saatlik enerji ihtiyacını karşılama amacı güdülerek kullanılırlar.

Endüstriyel tip jeneratörlerde iki önemli kısım bulunur. Bunlar motor ve alternatördür. Jeneratör imal eden firmalar kendi isteklerine göre farklı motor ve alternatör markaları ile çalışırlar. Bu jeneratörler genellikle yüksek düzeyde ses üretir. Bu nedenle Ses İzolasyon Kabinleri eşliğinde kullanılır. Taşınma durumlarından dolayı ise Römorklu tip jeneratörler tercih edilir.

Endüstriyel tip jeneratörler isteğe bağlı olarak alçak, orta ve yüksek gerilim jeneratörleri olarak imal edilebilirler. Ev ve iş yerlerine uygun olan jeneratörler alçak gerilime sahiptir. Bu tip jeneratörlerden 50-60 Hz. monofaze ve trifaze çıkış alınabilir.

Kontrol ve dağıtım panoları jeneratörler için oldukça önemlidir. Kontrol panoları sayesinde jeneratörün otomatik veya manual çalıştırılmasında, elektrik değerlerinin izlenmesinde veya arıza tespitinde kullanılabilir. Jeneratörlerde isteğe bağlı olarak şu donanımlar yer alabilir: Senkronizasyon panosu, remote radyatörü, ek yakıt deposu, yakıt ve su seviye alarmı, ısıtıcı, susturucu, ses izolasyon kabini veya römork.
JENERATÖRÜ OLUŞTURAN SİSTEMLER 
-Motor
-Alternatör
-Soğutma sistemi
-Yağlama sistemi
-Havalandırma sistemi
-Yakıt sistemi
-Elektrik sistemi
-Kontrol paneli

JENERATÖRÜN KULLANIM AMAÇLARI

jeneratör elektrik şebekesinin mevcut olduğu yerlerde "yedek enerji kaynağı" olarak kullanılabileceği gibi ,elektrik şebekelerinin olmadığı veya şebekeye çok uzak olan yerlerde "sürekli enerji kaynağı "olarakda kullanılabilir

Konu Etiketleri:MSJ jENERATÖR - İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Uşak, Afyon, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Muğla da jeneratör, jeneratör servis hizmetleri vermektedir. <<ÖZEL>> (aksa jeneratör, genpower jeneratör, çukurova jeneratör, teksan jeneratör, honda jeneratör, hyundai jeneratör), başta olmak üzere tüm markalarda kiralık jeneratör, satılık jeneratör, 2. el jeneratör, jeneratör servis hizmetleri vermekteyiz. , Benzinli jeneratör, dizel jeneratör, jeneratör teknik servis, aksa, genpower, servis bakım,# jeneratör,alım, #jeneratör satım,jeneratör satan, kiralayan, firmalar, jeneratör servisleri, jeneratör firmaları,